Jak se slavilo MDŽ v Rychnovském okrese.

karafiat1Rychnovský okres patří rozlohou mezi nejmenší v Královéhradeckém kraji, ale svou úctou k ženám je mezi nejlepšími. Máme být na co hrdí. Větší setkání u příležitosti Mezinárodního dne žen, tohoto celosvětového svátku, pořádáme hned na šesti místech.
Letos jsme začínali v Rychnově v pátek 4. března, účast téměř 50 lidí, milým hostem byla radní Krajského zastupitelstva Královéhradeckého kraje Táňa Šormová. Už před 16 hodinou zaplnili ženy, jejich partneři a další sympatizanti zasedací místnost okresního výboru.
Předseda ZO KSČM a místopředseda OV KSČM Bedřich Chasák přivítal všechny přítomné, zvláště pak milého hosta Mgr. Táňu Šormovou. Pogratuloval všem ženám k svátku, popřál hlavně pevné zdraví a hodně optimismu do dalších let, poděkoval jim za bohaté pohoštění v podobě různých sladkých i slaných dobrot, které přinesly a pak spolu s dalšími muži rozdali oslavenkyním květiny a přáníčka.

Táňa Šormová zde byla nejen jako žena a milý host, ale i jako radní Krajského zastupitelstva Královéhradeckého kraje, která má na starosti oblast školství. Není proto divu, že její úvodní slova a potom i dotazy se týkaly právě situace ve školách, úrovně vzdělání, podpory technických oborů a podobně. Všechny přítomné si získala odborným pohledem na věc a úsilím řešit denně stále nové a nové problémy ve školství. Táňa Šormová se bude v podzimních krajských volbách opět ucházet o přízeň voličů a tady určitě našla spoustu příznivců, kteří jí dají svůj hlas.

Na podobných setkáních se diskuze vždy stočí na to co se děje nejen ve městě, ale i ve světě. Světovému tématu jednoznačně dominovala migrace, obavy z nekontrolovatelného přílivu muslimských uprchlíků a jejich velmi odlišných zvyků a postojů k životu a zejména k ženám.

Den na to slavili svůj svátek ženy v Týništi nad Orlicí. Ženy hned při příchodu dostaly perníkové srdíčko, karafiát a přáníčko. Na základě dlouholetých zkušenostmi už víme, co se ženám líbí, čím jim uděláme radost, a proto v kulturním programu nechyběla pohádka O silné Andule z právě připravované knihy od Josefa Lukáška. Mimochodem psaní pohádek je jeho způsob odreagování se od náročné práce v Královéhradeckém Krajském zastupitelstvu, kde má na starosti sociální oblast.

Program pokračoval vystoupením malého Jakuba Tlustého na harmoniku a dvěma písničkami zpívanými Dankou Černohousovou. Oba sklidili velký potlesk. Potom se už všichni těšili na divadelní představení Lipinských žen pod vedením Hany Joštové. Nebyly zde poprvé, proto víme, že si vždy připraví něco zajímavého. Tentokrát scénku ze cvičení žen v Sokole. Jejich vedoucí Hana Joštová je uvedla několika aktuálními postřehy ze života a pak už se řádně okostýmované přibelhaly 4 cvičenky. Nemusely to ani příliš hrát, všechny jsou už v důchodovém věku, ale předvedly, jak se dokáží hýbat. Přibelhaly se na hudbu "za všechno může čas..." ale při písni Michala Davida "já chci žít nonstop..." odhodily všechny neduhy stáří a rozjely to v mladistvém rytmu. Závěr patřil relaxaci s nafukovacími balónky v tónech písně "rozvíjej se poupátko". Myslím, že jim můžeme všichni závidět jejich nápady, chuť do života a odvahu udělat si legraci i samy ze sebe.

V úterý 8. března se slavilo hned na dvou místech. V Dobrušce vítala ženy řízná kapela ve složení harmonika, bubny a saxofon. Program tradičně výborně uváděl Luboš Bodlák, a když spočítal, že třem hudebníkům dohromady je 223 let, sklidili velký potlesk. Na jejich hudbě to totiž není znát. Sešlo se zde více než 60 žen. Pořadatelé je potěšili voňavým dárkem, krásným perníkovým srdcem. Kulturní program doplnili opět Lipinské ženy a pak došlo i na vážnější téma. Předsedkyně Krajského výboru KSČM Věra Žižková nejen popřála ženám k MDŽ, ale vrátila se trochu i k počátkům vzniku tohoto svátku a přešla k obavám o práva žen v současné době, kdy Evropu zaplavují muslimští migranti, o kterých je známo, že mají velmi odlišné postoje k životu a zejména k ženám.

Hostem na setkání žen byl i člen zastupitelstva Dobrušky, Petr Tojnar. Den předtím došlo k jeho odvolání z postu starosty. Všichni přítomní mu vyjádřili podporu a slíbili, že se připojí k petici, kterou připravují občané Dobrušky. Berou totiž odvolání starosty jako podraz na člověka, který se o město staral 3 volební období a velkou měrou přispěl k jeho rozvoji.

Příjemné posezení připravili ženám i členové ZO KSČM v Častolovicích. Dobrou duší a hlavním organizátorem zde je předseda Stanislav Michera. I tady má už setkání žen tradici. Přišlo přes dvacet lidí, i když nutno přiznat, že bylo více gratulantů než oslavenkyň. O to více si to ženy užívaly. Jako hosta si pozvali místopředsedu OV KSČM v Rychnově Bedřicha Chasáka.

Další setkání se konalo v Kostelci nad Orlicí. Sešlo se téměř 30 lidí. Slovo úvodem měla Věra Žižková, která zde byla v trojjediné roli předsedkyně KV KSČM, zastupitelky města a místopředsedkyně OV KSČM a proto také dokázala odpovědět i na velký počet dotazů přítomných. I tady byly ženy obdarovány kytičkou a perníkovým srdcem a velmi oceňovali, že se tradice MDŽ dále udržuje.

Poslední, ale velmi pěkné setkání se konalo v Bolehošti – Lipinách. Poděkování ženám za jejich práci vyjádřila předsedkyně OV KSČM Marie Ondráčková. O zábavu se opět postaral divadelní kroužek Lipinských žen. Bylo veselo, a jak by také ne, když jsou zde doma. Kulturní program doplnil Josef Lukášek pohádkou o tom, jak v Orlických horách vynalezli ski. Potěšila i živá hudba. K poděkování samozřejmě patřilo i bohaté pohoštění a pro každou ženu rudý karafiát.

Všechna setkání končila pozváním přítomných a jejich přátel na další společná setkání. Nejprve na předmájové posezení 29. 4. 2016 v Rychnově nad Kněžnou spojené s opékáním kuřat. A jen o pár dní později se všichni sejdeme v Týništi nad Orlicí na prvomájové oslavě svátku práce.

Ale ženy si na Rychnovsku předcházíme i v dalších místech jako v Borohrádku, Skuhrově, Vamberku, Doudlebách, Potštejně, Opočně a Albrechticích. Tam obejdou mužští členové ZO KSČM své členky a další sympatizantky, pogratulují, proberou co se kde děje a věřte, že taková obchůzka vydá na celý den. Máme zkušenost a těší nás, že tato osobní setkávání nám pomáhají získávat nové voliče.

Marie Ondráčková
předsedkyně OV KSČM Rychnov nad Kněžnou
 
Zobrazeno 6192 x
Nahoru