Americký sen

autaMluvit o socialismu se nenosí. Kdo se k tomu „propůjčí", je okamžitě nařčen z nekritičnosti k minulému režimu a že dozajista chce, aby se časy vrátily. Kritika kapitalismu a hledání alternativ je na černé listině oficiální propagandy.
Pojďme se podívat, jak to vypadá mezi těmi, kteří reálný socialismus nezažili, mezi mladými ve Spojených Státech.
Podle výzkumu, který proběhl mezi Američany ve věku od 18 do 29 a byl publikovaný již na konci roku 2011 (od té doby se výzkum pro jistotu neopakoval), se poměr důvěry v kapitalistický a socialistický systém obrátil ve prospěch socialismu. 60% celé americké populace rozhodně podporuje kapitalismus a 31% přiznává pozitivní názor na socialismus. V mladé generaci je to však přesně naopak: 49% má pozitivní pohled na socialismus a 43% negativní. Zajímavá je tendence. Ještě necelé dva roky předcházející průzkumu to bylo přesně naopak.
 
Prolistovala jsem debaty pod publikovaným článkem na různých serverech a vybrala některé reakce:
Nepodepsaný mladík: "Já si myslím, že v Americe by se za socialismu měla lépe drtivá většina. 90% veškerého amerického bohatství je soustředěno v rukou 2% americké populace. Z toho vyplývá, že když toto bohatství bude redistribuováno, 98% lidí se bude mít lépe. A taky nechápu, proč si lidé myslí, že v socialismu a komunismu dostávají všichni stejně bez ohledu na to, zda pracují či nikoliv. Každému podle jeho zásluh, to přece znamená, že když pracuješ velmi tvrdě, dostaneš víc."
Mladík podepsaný jako Matthew: Když bohatí vyj***jí z chudými, tomu se říká úspěch, když se konečně chudí dopracují nějakého životního standardu, tak tomu se říká „komunismus". Nerodí se náhodou všichni lidé rovni, se stejnými právy, jakým je například právo na štěstí? Jak je přípustné, že o tak neskutečně malou část bohatství se musí dělit prakticky celá společnost?"
Ale nejlepší článek je ten následující, který však je podepsaný pouze otazníkem: „Komunismus je přirozenou reakcí na společenskou a hospodářskou nespravedlnost. Mluvím jen o tom, co vidím kolem sebe. Jedním z aspektů kapitalismu je nezměrný konzum. Co jsi měl k snídani a jak velká porce to byla? Opravdu potřebuješ tolik jídla? Kolik aut vlastní tvoje rodina? Kolik em pé trojek? Kolik jídla vyhazujete? Kolik mobilních telefonů máte? Počítačů? Jak velký je váš dům? Kolik máte místností, které téměř nevyužíváte? Kolik lidí vidíš v každém z aut v městské zácpě? Jednoho? Možná dva? Kolik máš triček, kalhot? Polož stejné otázky někomu v Africe, v jižní Americe nebo na Balkáně. A možná i někomu ve Spojených státech. Proč tomu tak je? Přemýšlej! Kolik dalšího zboží existuje ve skladech? Také jsi možná slyšel ve zprávách, že farmáři vylévají mléko, protože ceny jsou nízké. Má to nějakou logiku? V kapitalismu ano. Ale pro tebe, pro člověka, je logické, aby se vyhazovalo něco, co jiný nemá a potřebuje? Kapitalismus rovná se nenasytnost.
Teď další aspekt. Nenávidíš lidi jiných národností? Jakých? Co tebe dělá Američanem? Co dělá Rusa Rusem? Geografická poloha? Vodka? Whiskey? Hudba? Náboženství? Co to je stát, národ, země? Přirozený fenomén nebo konvence? Jsou si lidé rovni? Mají stejné příležitosti? Když jde někdo studovat na MIT, je to proto, že má hlavu a tvrdě pracuje nebo proto, že má prachy? Může někdo, kdo prostě jenom tvrdě pracuje, ale nemá peníze, jít na Harvard? Když máš nádor na mozku, proč stojí peníze, aby tě léčili? Jsou přirozené rovnice: Peníze = zdraví, peníze = vzdělání? Přestože SSSR nebyl blízko komunismu, podívej, co dokázali! Jejich vzdělávací systém: zadarmo. Podívej na jejich hudbu, literaturu, filmy, sport, lidi! Jediné, co znáš ze SSSR je Stalin a gulagy? Není to trochu divný obraz celé země? Všechno bylo špatné? Jen se podívej na lidi kolem sebe! Kousek od smrti každý jeden. Vypadají vůbec jako lidi nebo jakoby-lidi, roboti? Jaké mají dnešní děti idoly? Kolmogorova, Feynmana, Justina Timberlaka, Beyonce a nějaké hráče NFL? Myslíš, že MTV existovala v SSSR, nebo něco jako WMG nebo EMI? Kultura byla všem přístupná. Co dnes lidi čtou? Arnolda Toynbeeho a co ještě? Co je prvním znakem kolapsu civilizace? Degradace kultury. Proč 14 zemí zaútočilo na Rusko ihned po revoluci? Nebáli se náhodou něčeho?
Třetí aspekt. Ekologie. Kolik včelstev zůstalo v USA? V Německu? Proč? Co je ve vzduchu, který dýcháš? Co piješ za vodu? Co je v jídle, které si musíš kupovat? Není náhodou na světě víc mobilů a aut než lidí? Kdo je používá? Kdo je řídí? Tento bod navazuje na první. Opravdu věříš, že všechny vymoženosti vědy jsou využívány v průmyslu pro zlepšení života nás všech? Proč nejezdí auta na elektrický pohon? Proč nejsou bezdrátové sítě zadarmo? Víš, že existují pračky, které mohou prát bez chemických prášků? Víš, že vše, co používáme jsou technologie staré v nejlepším případě 50 let? Myslíš, že vědci zhloupli nebo nemají nápady? Ne, veškerá výroba se řídí ZISKEM. Ó, ano. Máš pravdu. Nenasytnost, zisk, hlad po moci, vděku, slávě, to je motor současného systému. Asi nebudeš věřit, ale existovala myšlenka, dokonce celá země, jejíž fungování nestálo na pojmech peníze, moc sex. Myslíš si, že lidé v této zemi věřili těmto myšlenkám z hlouposti nebo z plezíru? Proč se systém v této zemi zhroutil? Kvůli nenasytnosti některých uvnitř, ale ještě více pro nenasytnost těch zvenčí.
Pracuješ a učíš se protože tě to baví? Myslíš, že lidé mohou pracovat a učit se s jiným stimulem než jsou peníze? Nepřemýšlel jsi někdy nad tím, že by tě bavilo něco jiného, ale nemůžeš to dělat, protože to nepřináší peníze nebo proto, že na to nemáš čas? Musíš usilovat o to být obezřetný, abys neztratil práci, abys vždy měl nějaké peníze? Jasně, i za komunismu bude třeba dělat nepříjemnou práci. Ale všechno nemusejí dělat lidé. Proč ji tedy lidé dělají, když ji mohou dělat stroje? Protože je tolik lidí, kteří usilují o kousek chleba, že pro velké korporace je levnější platit jim mizerné platy než zavádět nové technologie. Podívej se v Číně. Všechno se dělá rukama, protože jejich práce je laciná. Zisk produkuje mizérii a blokuje všechny dobré myšlenky. Co je s těmi charitativními organizacemi v Africe? Získávají stále více a více peněz, zatímco situace je tam horší a horší... Slyšel jsi někdy o Marxově teorii odcizení? Jdi a přečti si to, je jen stručný článek.
Závěrem: Socialismus zůstane utopií, dokud lidé budou věřit, že je to utopie. Pokud se zeptáte mě, tak kapitalismus se mnohem nesmyslnější svými zvěrstvy, kterých jsou lidé schopni udělat pro zisk.Kapitalismus je prostě neuvěřitelný, fiktivní, stejně jako peklo. A přesto kapitalismus dnes přetrvává. Komunismus je mnohem reálnější a přirozenější. A převládne, zvítězí. To je zřejmé. Doufám. Až se většina začne ptát jako ty, bude poražený. Doufám, že tě jednou potkám na ulici s transparentem v ruce, doufám... Doufám, že až přijde doba, budeš stát na straně běžných lidí.
Hasta la victoria siempre, comrade!"
Co dodat? Snad s Nelsonem Mandelou, že věci jsou nemožné, dokud se nestanou.
Hasta la victoria siempre, comrade!

Věra Klontza-Jaklová
Zobrazeno 6100 x
Nahoru