Stojedničkový verbuňk

naborPaměť národa zná z dávnější historie verbuňk jako nechvalně známý způsob nahánění mladých mužů na vojnu, tedy do služeb feudálního panstva.
O srdceryvné scény matek, snoubenek, milenek i nezadaných slečen nebývala nouze. Ale marná sláva, „kanonenfutr" bylo nutné doplňovat! Nakonec si odchycení mladí muži při náboráři zaplaceném víně zatančili a zazpívali. Mnozí naposled. Verbuňk přežil v lidových písních a tancích, najmě na Slovácku.
V doprovodu cimbálovky nebo dechovky se mládenci předvádějí v poskocích, výskocích, podřepech, otočkách a potlescích s rukama nad hlavou. A ti, co nejlíp skloubí taneční prvky, perfektně cifrují.
Proč tahle slova? Inu proto, že zoufalá snaha zoufalé koalice nahání všechny své ovečky ze všech koutů dovolenkového světa, jen aby v parlamentním houfu zazněla ve středu 7. srpna nedůvěra překlenovací Rusnokově vládě. Koaliční verbuňkáři mobilizují o sto šest, snad hůř než se kdysi Václav Klaus vnucoval po telefonu domácnostem a varoval je před vítězstvím levice. Někdy v té době, také při jednom z veledůležitých hlasování, přivezli do sněmovny dokonce poslance na nemocniční posteli!! Možná zvedal ruku uvázanou na tenké, ale pevné, z několika metrů už nepostřehnutelné hedvábné niti.
Nechme se překvapit, s čím ještě přijdou stojedničkoví koaliční verbuňkáři.
Doufejme, že dvě nejpomazanější hlavy TOP 09 nepostihl úpal či úžeh a pan Karel si zavzpomíná na časy feudálního panství, zatímco jeho dvojče předvede tolik tanečních kreací, že může být opěr cifrmanem. No, a čistá paní Mirka může
v skrytu duše doufat, že její skoropremiérské slzy nekanuly nadarmo.

6.7.2013                                                                                                                                       Josef Till
Zobrazeno 4804 x
Nahoru