Kam nás zavedou USA?

kscm tresne euUdálosti poslední dnů a týdnů na Blízkém východě určitě zneklidňují nejen arabské a perské obyvatele, ale i naši domácí scénu.


  USA v čele s Donaldem Trumpem opět „nezklamaly“. Atentát na předního íránského generála Kásema Solejmáního, bojovníka proti islámskému státu, pod záminkou, že údajně připravoval útoky na americké cíle v sousedních státech, je zcela bezprecedentní a nepochopitelný. Tím spíš, že k němu došlo na území jiného státu, tedy Iráku, kam generál přiletěl na mírová jednání. Následné výhrůžky, že v případě odvetných opatření ze strany Íránu, USA zaútočí na iránské cíle včetně kulturních památek, nabubřelé výhrůžky, že to bude naprostý konec Íránu, to je již naprosto mimo normální chápání. Doufám, že už si to začínají uvědomovat i dosavadní velcí obdivovatelé Amíků.

  Na jedné straně Trump vychloubačně halasí, jak nejúžasnější na světě má USA armádu a výzbroj, na straně druhé vyzývá spojence v NATO, aby se k protiíránským opatřením připojili. Chce se říci: Co jste si nadrobili, to si také vyžerte! Nebo si snad máme myslet, že úmyslně provokuje a doufá, že Evropu ohrozí a rozloží vlna odvetných teroristických útoků islamistů, zatímco Amerika zůstane opět nedotčena a bohatá jako po 2.sv.v.? Není divu, že atentát odsuzují jak Íránci a Iráčané, tak i spojenci USA z Evropy. Kroky amerického prezidenta jsou nebezpečné pro mír a klid ve světě. A 11.září bylo důkazem, že stranou nemusí zůstat ani USA.

  Když poslouchám ty velkohubé a chvástavé výroky amerického prezidenta, přikláním se k názorům těch, co za tím vidí snahu o posílení image „silného muže“ v souvislosti s letošními listopadovými prezidentskými volbami. A napadá mě jedna analogie. V pátek 10.ledna ČT2 vysílala zajímavý přírodopisný pořad Šimpanzi. Zazněla tam věta vypravěče: „Vyvolat v tlupě strach je jeden ze způsobů, jak se stát vůdcem.“ Takže mám obavu, jestli ten náš další vývoj rodu homo sapiens sapiens nebere po „vítězství kapitalismu“ ve světě nějak zpátečku.

VK
Zobrazeno 1784 x
Nahoru